Отдѣлъ 2.
Примовлянья, или наговоры, какъ предупредительныя мѣры для привлеченія благоприятныхъ и устранения неблагопріятныхъ случаевъ въ жизни человѣка.
1. Щоб любили.
Взять трави золототисячнику (плаксуну: таке имя одтого що як хто подивицця, то ж плакать хочецця) настоять і вмивацця. Де рвуть траву, там оставляють кусочок хліба й соли. Рвучи кажуть:
"Божа мати ходила, се зілля родила, I я се зілля рвала, Божа матір на поміч давала".
Зілля росте на трясині. Таке місце в Полтавскій губерніи, Гадяцкого у. за селом- Красною Лукою, коло лісу Трипольского.
2. До колодязя, як коров напувать.
Добривичір тобі, кирнице, I тобі, водо гордана (іордана). Ти від Бога создана а на мення (имя) Титяна; Очищаеш (ти) дуги, береги, каміння, креміння, очисть мою рожденну, благословенну сасу от лихих ворогів; щоби вони ни ворогували, щоби в неі користи не відбірали, ни ширстини, ни крові, ни кости, ни мняса ни сушили. Пробували б собі в Богу, в Дніпрі, в Дпістрі I в морі, і в джерлах I во всяких річках разних, щоб прибула в моіеі порожденноі благословенноі саси користь I наповнилося в вимні молоко, а в гладущиках сир і масло.
с. Жерденовка
4. Як зілля для коров копають, кажуть:
Святий Аврам все поле горав, а Сус Христос сіяв; Матір Божа копала I порожденним, благословенним
сасам на поміч давала. Поки піж сажаю, поти смитану збіраю, а сир—до дна, а сироватки нема; ни зілля копаю, а Матір Божоі ванну копаю: на солодке молоко, на товстий сир I на густу смитану.
с. Жерденовка