6. У Чорногорі є замерзле озеро; йик верже хто у него каменем, зараз вібіжит з того озера білий кінь, а на ним сидит білий чоловік; він бігає по-верхи по леду и лупає копитами лїд; зараз збігают си з .міхами душі страчених, тай тоти, що других стратили, набирают у міхи кавалки леду и летьи з ними у хмари. Відтив сипльи вони ледом туди, куди їх поведе тот на білім кони. Чим більше тих душ є, тим більше граду.
(Яворів).
7. Один чоловік пішов коло озера тай став під криву сме¬реку и верг відтив каменем в озеро, аби доконати правду, що ка- жут, що йик вергти в озеро каменем, то ме падати град. Сам став під смереку, аби го град не вбив. Тогди з озера вібіг сивий кінь а на ним сивий чоловік. Тогди озеро заліерзло, а він, тот на кони, бігав по тім леду и лупав лід копитами. Потім душі тих, що вішьиют си, ріжут си, тратьит си сами (чортові душі) понабі¬гали з міхами и несли у гору у хмари. А була їх велика сила. З хмар йик зачьили сипати ледом, то трохи єго не вбили. Шьистє, що сховав си під смереку. Метали такі кавалки леду йик лопати, голови; найбірше там коло того озера. Гіоделеко від озера то падали малі кавалки леду-граду.
Є люде, шо тоти душі затрачені, що несут вітром град міхами, спирают, та хмари градові відвертают. Тогди тоти душі з міхами з градом кричут д’ нему: Пусти нас, бо ми си розсїда- емо! — їм тьижко тоти міхи з градом держьити, а идучи розсипают тот град, тай їм лекше. Тому вони просьи си: Пускай нас, бо ми си розсїдаємо! — Тот чоловік, що знає хмари градові відвертати, кажет їм, куда би вони ишли, ци дорогами, ци ліса¬ми, ии скалами, ци горами, ци долами, ци городами, ци польими. Тот чоловік іх дес мусит пустити, звичайно пускає в другий край. Чоловіки, що знаюг хмари градові відвертати та прогоньити, то робльит то палицев, що нев розігнали гадину пожираючу жьибу. Така палицьи, що нев розборонено жьибу від гадини, має міць градові хмари відвертати. Чьилїдь берет кочергу, лопату и сокиру навхрест, оперідь хати кладе на горщок, що внїм ще нїчо не було, та накриває зеркалом, у котро ше ніхто не дивив си, тай каже: Так йик на сьвйит вечір не малас моци прийти на вечьирю, колим тьи закликала, так и тепер абис не мала моци на мої грунта, городи приходити! Був чоловік, що ищов від церкови та повернув у коршму. Град надійшов на коршму. Люде закричьили, що град усе вібє. Він сказав: Не бійте си! — Казав дати собі жидівці погар пива, перевернув д' гори дном и держит на долони. Аж надбігає чоловік з градовим міхом и до коршми д’ нему гіросит: Пускай нас, бо ми си розсїдаємо! — Він каже: Я вас пускаю, але абисте йшли самов лиш водов! — Люде віходьи з церкови, йдут доро- гов а то сонце гріє, а водов такий град упав, що лїд став такий, йик в зимі!
(Голови, від Петра Шекирьика записав Лука Гарматїй).