З давніх часів і до сьогодні Карпатський регіон береже величезний масив реліктів міфологічних уявлень, зокрема і відомості про місцевий демонікон з його ієрархією та специфічними рисами.Упродовж багатьох віків в уяві людей зникало багато старих і в той же час з’являлося багато нових, не з’ясованих, містичних персонажів. Проте у їх свідомості зберігся образ того одного, який найміцніше утвердився в пам’яті жителів Українських Карпат, як найсильніший володар темних сил на ім’я – чорт. З цього приводу М. Влад пише, що «Спервовіку була лиш вода, хмари і Бог. У хмарах спав Алей – Дух Божий, а сам Бог ходив по воді. Раз і зробилося на воді шумовиння, щось там забовталося, закрутилося – ні колода, ні живе. «Що ти є?» – Або я знаю… Живе я, але не вмію ходити, щось робити». Бог не знав, з чого походить це диво. Бо то був Триюда-Арідник, як і Бог спервовіку. Так наскучила Господу самота, що вже таки приклав тому другому голову, доточив руки, ноги і врадувався побратимові. Бог знав усе на світі, але нічого не міг сам зробити, а Триюда був умілий, але не вигадливий. Отак і стали жити. Один знає, другий може» [ 41, с. 11 ].
В праці «Українці: народні вірування, повір’я, демонологія» наголошувалося на тому, що самому чортові нудилося, одначе, тому він забажав мати товариство. Бог порадив йому вмочити палець у воді і стріпнути позад себе, внаслідок чого дістане товариша. Чорт умочив, одначе, всю руку і як почав нею тріпати, то наробилося стільки чортів, що з них постало дванадцять хорів. За спонукою чорта вони збунтувалися проти Бога, а Бог за кару скинув їх із неба. Вони летіли до землі повних 40 діб, коли ж Бог сказав «амінь» – де котрий з них був, там і остався: у воді – водяник, у лісі – лісовик, у болоті – болотяник, на полі – польовик і так далі. Таким чином всі духи, що на землі взяли свій початок від чорта [ 39, с. 386 – 387 ]. Як правило, чорти виступають в образі людей. Вони чорні, мають роги, вогнем палаючий язик і можуть бути, як думає дехто, двостатеві. Звичайне місце перебування чорта є пекло. Але існують два таких житла: гаряче і холодне. У першому вогонь у сім раз гарячі ший, ніж наземний; сюди потрапляють усі грішники, за винятком тих, які не дотримувалися днів посту. Ці потрапляють якраз у холодне пекло, де панує такий мороз, який буває на землі лише в найсуворіші зими, «коли дерева тріскають від холоду». Чорти виходять з пекла на білий світ, щоб бешкетувати. Вони збираються опівночі в запущених хатах і млинах, щоб радитися, аж до першого співу півня. Чорт радо з’являється і біля мостів. Якщо людина знаходиться саме в такому місці, на яке навідується чорт, вона повинна вдавати, що спить, тоді ніякого лиха з нею не скоїться. У перший понеділок після зелених свят чорти збираються біля полудня на деяких горах, де там танцюють і так розтоптують землю, що на ній вже нічого не може рости. У цей день, який носить назву «розігри» – забава, не можна працювати. Найкраще проспати увесь день, щоб не бачити чортовий танок [ 20, с. 111 – 112 ].
В народній уяві існує цікаве переконання стосовно кінця світу, яке теж пов’язане з постаттю чорта, як головної демонічної нечистої сили. За легендою на кінці світу є два стовпи, та й оссинавець (чорт) ті стовпи гризе. Та уже пів перегриз, бо то він до одного з тих стовпів прикаваний ланцюгом. Та й як перегризе ті стовпи, то буде кінець світу. То такі грубі стовпи, що уже відколи світ є, то він лише половину перегриз [ 23, с. 70 ]. Наступне місце в ієрархії нечистої сили займав домашній чорт, або ж як він ще називався хованець чи просто домовик. На означення домашнього чорта у різних місцевостях використовували різні слова. До прикладу, лише дослідниці Н. Левкович вдалось зафіксувати майже два десятки імен, що використовувались на означення домашнього чорта. Серед них: хованець, годованець, вихованець, плеканчик, Панько, Юрко, Іванцьо, господар, слуга, лілік, той, що з ріжками, чорт, дідько, той нечистий, пек би му, помочнік, той гобрусь [ 32, с. 266 – 267 ].
Домовики – це домашні духи, які постали з тих крапель, що то чорт, замочивши палець у воду, стріпнув позад себе. Вони сидять по хатах і при запаленій страстній свічці, можна їх побачити. У багача домовик в шерсті, а у бідняка лежить хворий. Коли жінка поронить умисно дитину, особливо так, що ніхто не знає, то з тої дитини стане по 7 роках – домовик. При певних обставинах може і зі старого чоловіка зробитися домовик, але тоді правдивий домовик виступає в ролі злого духа. Домовика можна собі купити, бо їх продають по деяких містах в решеті. Той хто його купує, мусить відректися від Христа й Богородиці, топтати хрест і плювати на нього, а також мусить підписатися кров’ю з мізильного пальця. Хто не вміє ним командувати, може дуже легко згинути. Домовики бувають від багатства, доброї господарки, довгого життя й гонорів [ 31, с. 103 – 104 ].
Неземне походження в уявленнях карпатських українців мав демон, що окреслювався терміном летавець (інші назви – летун, летавиця, в інших регіонах України вживалась назва перелесник). Демон приходив до молодих дівчат у вигляді гарного юнака, закохував їх у себе, вступивши у фізичний контакт, позбавляв сил і життя. Для захисту від летавця дівчина мала постійно носити при собі часник. Жіночим відповідником була летавиця: нечиста сила, що вночі ховалась у гіллі дерев і своєю красою приваблювала нічних перехожих. На ногах мала червоні чобітки, за допомогою яких могла літати над землею [ 32, с. 267 – 268 ].
Як пише В. Полєтаєва червоні чобітки для неї – наче крильця легкі, у них вся сила летавиці. Тільки той, хто зможе присилувати себе не дивитися на її чобітки чи зніме їх, не піддасться чарам летавиці. Якщо цей дух світанку залишиться без чобіт, – керуй ним, як схочеш. Щезає летавиця зі сходом сонця [ 29, с. 30]. Летавець навідується дуже часто, веде любовні розмови, цілується, заспокоює пристрасті. Людина до котрої він ходить зачинає одначе сохнути, в’янути і швидко вмирає. Летавець – це дух небіжчика за яким дуже жаліють. Він може довести того до кого ходить до самої смерті. Летавець – це злий дух видний у постаті летючої зірки. На землі стає він парубком, або дівчиною, повної краси, високого росту, з довгими русими косами. Показується хлопцям, або дівчатам і розпалює в них любов, а коли ті піддадуться йому, стискає їх в обіймах так сильно, що вони від того сохнуть і кінці [ 31, с. 136 ].
Дуже поширеними на всій території Гуцульщини були вірування у лісових демонічних істот в образі красивих молодих дівчат. У гуцулів вони зв’язані виключно з лісом і горами, і в різних місцях називались по різному: «нявка», «мавка», «майка», «малфа», «лісна» [ 28, с. 198 – 199 ]. З давніх часів мешканці Українських Карпат стали вважати, що дерево є місцем помешкання духа, звідки він може вийти, а потім увійти в інше дерево. Тоді з'явився лісовик – лісовий дух, цар звірів і володар рослин; нарешті – господар лісу.
Обратная ссылка: https://mooncatmagic.com/raznoe/165/karpatsbka-demonologya-rarkhya-spetsifchn-risi-kharakteristika/959/